Anyukaként, ha szívünkre tesszük a kezünket mindannyian őszintén megvallhatjuk, hogy megfordult már olyan gondolat a fejünkben – főleg a karantén idején-, hogy legszívesebben kirohannánk a világból, vagy elköltöznénk egy lakatlan szigetre, ahol egy hétig nem hallunk gyereksírást, veszekedést, és legalább egyszer jól kipihenhetjük magunkat. Ugye ismerős érzés?
Anyaként szerintem többször érez így az ember; amikor a legnagyobb igyekezünk ellenére is előfordulnak olyan stresszhelyzetek, amikor nem tudjuk, hogy hirtelen mihez kapjunk, majd, amikor már azt gondoljuk, hogy minden lehetséges módszert bevetettünk, de még mindig áll a bál, akkor elveszíti az ember a türelmét és felemeli a hangját.
Persze utána jön a bűntudat, megbánás, majd eldöntjük, hogy máskor, máshogy csináljuk. Aztán kis idő elteltével jön az újabb próbatétel és ismét beleesünk a körforgásba és megint ugyanazzal a helyzettel találjuk szembe magunkat. Hogyan lehet ebből a körforgásból kilépni, vagy legalábbis csökkenteni ezek megjelenését?
Általában, amikor stresszhelyzetbe kerülünk, a testben az összes tünet egyszerre játszódik le, a tudatunk beszűkül, ezért fagyunk le, és cselekszünk berögzült vagy hozott minták szerint. Ezért most pár olyan gyors stresszoldó gyakorlatot osztok meg, amit feszült helyzetben is tudunk alkalmazni, hogy visszahozzuk magunkat a racionális, tudatos jelenlétbe csökkentve a felfokozott érzelmi reakciót.
Stresszoldó gyakorlatok
Amit gond nélkül használhatunk ilyen helyzetben az a vízivás, a mély hasi légzés és a homlok-tarkó tartás.
A légzés és idegrendszer állapota szorosan összekapcsolódik. A felszínes, kapkodó légzés kedvezőtlenül befolyásolja egészségünket, idegrendszeri működésünket, teret engedve a feszültségnek, ami meríti energiatartalékainkat. Stressz esetén a szimpatikus idegrendszer túl van dolgoztatva, hiszen beindul az üss vagy fuss mechanizmus.
Ha egyiket se szeretnénk bevetni a fent említett reakciók közül, akkor inkább vegyünk egy mély levegőt, hogy aktiváljuk a paraszimpatikus idegrendszert, ami csökkenti a szívritmust, a szapora légzést, a kortizolszintet, tehát magát a stresszt. Ha van lehetőségünk, tegyük hasunkra a kezünket és vegyünk közben egy mély levegőt amit lassan, szájon át fújjuk ki. – Hasi légzéskor belégzésre megemelkedik a hasfal, kilégzéskor besüllyed.
Ha nem tudunk a hasi légzésre figyelni, akkor a mély lélegzetvétel is nyugtató hatással van gondolkodásunkra. Ugyanis, ha figyelünk a légzésünkre, akkor a jelen pillanatba hozzuk vissza magunkat az elragadott érzelmi reakciók elől.
Homlok/tarkó tartás
Gondoljunk arra, hogy hányszor tesszük a homlokunkra a kezünket, ha valami negatív dolog, vagy stresszhatás ér minket. Egy kicsit ott tartva a kezünket máris jobban érezzük magunkat. A kineziológiai rendszerekben leggyakrabban használt stresszoldó technika a homlok dudorok tartása. Ezek a pontok a szemöldök és a hajas fejbőr közötti területen találhatóak. Ez az úgynevezett két pozitív pont, amelynek érintésével a jelenbe hozzuk magunkat és a növelhetjük tudatosságunkat, hogy megoldásokat tudjunk találni a problémánkra.
Ezeknek a pontoknak a tartása megindítja a véráramlást, bekapcsolva ezzel a homloklebenyt, és ezáltal újra átgondolhatóvá válnak a feszült szituációk. Tudatosan irányíthatóvá válnak a reakcióink és képesek leszünk új döntéseket hozni, olyan módon reagálni, ami már megfelelő a jelen helyzeteknek.
A homlok-tarkó tartás segít, hogy a két agyterület között létrejöjjön egy összeköttetés, ez az energiaáramlás kizárja a berögzült negatív viselkedésmintákat, eloszlatja a stressz. Amikor ugyanis a homlokunkon és a tarkónkon tartjuk a kezünket, a vérkeringést azokra a területekre visszük, amelyek érzelmek nélkül dolgozzák fel a gondolatot.
A Homlok- tarkó tartás lehetővé teszi számunkra, hogy újra áttekintsük azokat stresszokozókat, viselkedésmintákat, amit a múlt tapasztalataira építettünk.
Enyhítjük a belső feszültséget, a fájdalmat is, így a gyerekeknél is jó eredménnyel alkalmazható. Tegyük egyik kezünket homlokunkra, másikat pedig a tarkónkra. Lélegezzünk mélyeket.
Vízivás
Öntsünk tiszta vizet a pohárba!- hangzik a mondás. Nem véletlenül, hiszen a tiszta víz átmos mindent, tisztít, feszültséget old, kreatívabbá tesz. Egy szuper gyors segély stressz esetén, ha vizet iszunk. A víz lehetővé teszi a sejtkommunikációt és segít megőrizni a szervezet egyensúlyát. A víz kimossa a szervezetből a stresszt, új életet, energiát juttat a sejtekhez. Ezáltal jobban tudjuk kezelni a helyzetet, nem blokkolunk le.
A tartósan fennálló feszültség vizet von el a szervezetből, igénybe veszi szervezetünk vízháztartását. A stressz vízhiányt és fordítva is, a vízhiány is feszültséget okoz. Ezért mindig fontos figyelni a napi vízmennyiség elfogyasztására és, ha erős stressz ért minket, igyunk! Egy nagy pohár víz, azonnal megnyugvást hoz. Nem mellesleg segít csökkenteni a vérünkben áramló stresszhormonok mennyiségét is.
A fent felsorolt stresszkezelő módszerek alkalmazása nagyon egyszerű. Próbáljuk ki, ha stresszhelyzet ér minket és ezeket használva csökkentsük a mindennapos feszültségünket. Persze lehet, hogy így is lesz olyan, hogy néha egy lakatlan szigetre vágyakozunk majd, de talán csak egy pár nap vagy óra is elég lesz a magányból, hogy kipihenjük fáradalmainkat.
Tartósan fennálló problémával kapcsoltban, stresszoldással és a stressz mögött álló lelki blokkok feloldásában tudok segítségedre lenni.
Keress bizalommal az anyalelekegyensuly@gmail.com e-mail címen, vagy www.facebook.com/Anyalelekegyensulyoldalon keresztül. Rólam és szolgáltatásaimról a www.anyalelekegyensuly.hu oldalon még több információt találsz.
Békés napokat kívánok!
Kövess az Anyalélekegyensúly Facebook oldalamon, hogy minden friss bejegyzésemet lásd! Kattints az alábbi ikonra!
Lépj be Nőilélekegyensúly csoportomba, ahol rengeteg hasznos, fejlődés érdekét szolgáló tartalmat teszek közzé, itt indulnak a kihívások, itt tudunk beszélgetni egymással. Csatlakozz, hogy Te is kiegyensúlyozott nő legyél!
Kattints:
Előző cikkeimből ez is érdekelhet:
Hogyan valósítsuk meg céljainkat?
Hogyan lehet eltávolodásból újra boldog párkapcsolat?
Időgazdálkodás, tervezés, újratervezés a Covid alatt is
Karácsonykor ajándékozz az 5 szeretetnyelv szerint
Hogyan legyen boldog, stresszmentes karácsonyunk?
Amit az advent első gyertyagyújtásáról tudni érdemes
Hogyan szokjunk le a rágódásról, összehasonlításról?
Hogyan hat a pozitív gondolkodás boldogságunkra?
Hogyan hat a hála boldogságunkra?
Hogyan tudunk igazán boldogok lenni?
8 jó tanács a bölcsőde, óvoda kezdéshez
Hogyan legyen szuper nyaralásunk gyerekkel? – 5 jó tanács+ ajándék letölthető pakolós lista
Hogyan tudod feltölteni gyermeked szeretettankját?
Hogyan szeressünk, hogy azt a másik is érezze?