Coaching, kineziológia nőknek, anyáknak

Anyalélekegyensúly

Anyalélekegyensúly

8 jó tanács a bölcsőde, óvoda kezdéshez

2019. augusztus 15. - Anyalélekegyensúly

kindergarten-2204239_1920.jpgSzeptember közeledtével minden kisgyermekes családban, nagy készülődés zajlik. Ugyanis az ősz beköszöntével elkezdődik a bölcsőde, óvoda, iskola. Akiknél ráadásul ez az első napokat jelenti egy új környezetben, azoknál még nagyobb az izgalom. Ilyenkor nem csak a szükséges felszereléseket kell összeszedni, hanem a bölcsis, ovis beszoktatáshoz magunkat, gyermekünket is fel kell erősíteni lelkiekben, hogy minden zökkenőmentesen működjön. Összeszedtem pár jó tanácsot, ami nálunk is segített, amikor a kislányom az óvodát kezdte. Ezek által nálunk tényleg zökkenőmentesen ment a beszoktatás, az ovi kezdés, és azóta is szeret oviba járni. :) 

Íme 8 jó tanács, ami segíthet ebben az új helyzetben:

1. Róla szól!

Tudom, hogy egy anyának is nehéz elfogadni, hogy a gyermeke megnőtt, és nem lesz már vele otthon reggeltől estig. Eleinte biztosan furcsa lesz, hogy másra kell bízni gyermekünket, és nem tudjuk, hogy mi történik vele egy teljes nap folyamán. Nyilván sok esetben ez a munkába való visszakerülés időszaka is. Viszont ne feletkezzünk meg arról, hogy egy gyermek számára ugyanolyan nehéz, ha nem nehezebb a leválás, az új közösségbe szokás, egy új rendszer elfogadása. Így azt tartsuk elsődlegesen szem előtt, hogy őt felkészítsük erre a változásra, hiszen neki kell ezt teljesíteni, és, ha lelkileg megerősítjük, fogja is teljesíteni! Beszéljünk neki sokszor arról, hogy mit fognak csinálni az oviban, bölcsiben milyenek lesznek a mindennapok!? Nézegessünk erről szóló könyveket. Ha tudunk, menjünk el többször a bölcsöde, óvoda felé, hogy megismerje a környezetet, tudatosuljon benne, hogy ő oda fog járni.

2. Bízzunk benne, és önmagunkban!

Bízzunk benne, bízzunk az óvónőkben és ezt fogja érezni a gyermekünk is! Ha szorongásokkal teli engedjük el, vagy azt gondoljuk, hogy nem lesz ez elég jó neki, vagy lelkiismeret-furdolást érzünk, amiért bölcsödébe adtuk, ezeket az érzéseket gyermekünkre is átragasztjuk. Bízzunk abban, hogy körülményeinkhez mérten jól döntöttünk, és, hogy neki is jó lesz! Te minden tőled telhetőt megtettél, hogy jó helyre menjen, és mindig a legjobbat szeretnéd neki! Így, ilyen érzésekkel, magabiztosabban tud kezdeni egy új szakaszt. Te pedig ott leszel neki támaszként.  Hiszen gondoljunk csak bele, ha mi is egy új munkahelyre megyünk, nekünk is a bátorítás kell, nem az, hogy a párunk minden nap szánakozó szemmel nézzen ránk és sajnáljon, hogy munkába megyünk. Attól mi sem lennénk motiváltabbak, ugye?

3. Erősítsd meg önbizalmát!

Amikor mi is új dolgokba kezdünk, nem árt, ha előtte tudatosítjuk magunkban, hogy miben vagyunk jók, hogyan tudjuk megoldani a nehezebb élethelyzeteket is. Ugyanígy őket is meg kell erősíteni! Ismered már annyira a gyermekedet, hogy tudod, hogy mik a pozitív tulajdonságai, hát add tudtára ezeket! Mond el neki, hogy miben jó, erősítsd ezzel is önbizalmát! Tudatosítsd benne, hogy mik lesznek azok, amit ő biztos jól fog teljesteni. (pl. szépen eszik, jól alszik, egyedül elmegy wc-re, könnyen barátkozik…stb) Gondoljátok végig együtt a napját, és pontról pontra beszéljétek át, hogy miben lesz ő ügyes!?

4.Készítsd fel, a nehezebb helyzetekre is!

Nem árt, ha megemlítjük azokat is, hogy bizony lehet, hogy lesznek olyanok szituációk is, ami nem biztos, hogy fog tetszeni neki (pl.elveszik, amivel játszik, vagy lehet valamiben az utolsó is). Már most lehet tudatosítani bennük, hogy bizony, nem vagyunk egyformák, mindenki másban jó. Az is lehet, hogy máskor fordítva lesz a helyzet, pont ő fog úgy viselkedni a társával, hogy azzal akaratlanul is megbánthatja őt. A gyerekek úgyis hamarabb tovább lendülnek a dolgokon, mint mi felnőttek. Egyik pillanatban összevesznek, a másikban már újból legjobb barátok.

5. Fogadd el, hogy más lesz a menetrend!

Azt az egyik legnehezebb elfogadni, hogy nem lesz Veled egész nap a gyermeked, és, hogy nem tudsz minden cselekedetéről. Viszont nézhetjük más szemmel ezt is! Neki jó lesz, hogy gyerek társaságban lesz. Barátokat szerez, jókat játszik majd, önállósul sok dologban (ha eddig nem volt az). Neked pedig felnőtt társaságod lesz, többet tudsz kommunikálni velük, nem csak anyaként, hanem mint munkaerő is kaphatsz elismeréseket, felfedezheted magad új dolgokban. Aztán az oviból hazajövet minőségi időt tudtok együtt tölteni, hiszen fontos lesz, hogy azt a pár órát, amíg együtt vagytok, tényleg együtt oldjátok meg. A gyermek is segíthet a házimunkában és jó móka lehet egy vacsorát is együtt megcsinálni.

6. Készüljünk, arra, hogy lehet sírás és hiszti is!

Bizony az is előfordulhat, hogy mindezek a megerősítések ellenére is lehet sírás, hiszti, lehet, hogy nem akar majd elengedni, vagy bölcsibe, oviba menni. Nekünk, felnőtteknek is vannak jobb és rosszabb napjaink, nem igaz? Nekik is lehet, amikor nehezebben megy az elválás, amikor jobban szüksége van rád, amikor érzelmesebb napja van.  Ez teljesen természetes. Viszont sajnos ilyenkor is erősnek és határozottnak kell lennünk és gyorsan átadni a dajkának, vagy óvónőnek a gyermeket. Van, amikor ez a hiszti csak nekünk zajlik, és mikor elmegyünk, utána már meg is nyugszik. Tudom, nehéz ilyenkor az elválás, de ez is csak azt bizonyítja, hogy szeret, viszont tudatosítsd magadban és benne is, hogy jó helyen van!

7. Meséljünk neki saját élményeinkről!

Jó, ha a gyermek környezete is erősíti abban őt, hogy milyen nagy már és ügyes, és, hogy milyen jó lesz neki a bölcsiben, vagy oviban. Jó irány lehet, ha a szülő, nagyszülő is mesél a jó élményeiről, ami vele történt az oviban, vagy bölcsiben. Vegyünk elő képeket, meséljünk arról, hogy milyen barátságok jöttek létre ez idő alatt, milyenek voltak az ünnepségek, szülinapok, farsangok. Ez által bennünk is, és bennük is erősödik a pozitív érzés a bölcsödébe, vagy oviba járás iránt.

8. Gondoljunk a jó dolgokra!

Vegyük sorra a pozitív dolgokat is! Hiszen sok jó dolgot fog tanulni az oviban, bölcsiben. Fejlődik a személyisége, megtanul alkalmazkodni, és akár jobban is ehet a gyerek közösségben, mint otthon. Milyen jó lesz, amikor Anyák napjára izgatottan készít neked valami kis ajándékot, vagy elmond egy versikét. Olyan büszke leszel rá, mint még soha! :) Vagy amikor boldogan beszél majd a barátairól, vagy szerelméről, vagy, hogy milyen jót játszott aznap egy kis társával, vagy az óvónő megdicsérte őt. Gondolj arra, hogy, ez egy jó dolog, még akkor is, ha sok kihívást is tartogat! (De ez által erősödünk mi is és ő is! )

Összegezve: légy tudatos, először készítsd fel magad, aztán őt erre az új életszakaszra! Mindent megérez a gyermeked, úgyhogy először rajtad a sor, hogy tudatosítsd, hogy ez mindkettőtöknek jó lesz! Így ezt fogja érezni ő is! Hiszen tudod, ha Anya boldog, boldog lesz a gyermek is! :) 

Ha úgy érzed, hogy segítség kell az anyai megerősítéshez, új életszakaszhoz érkeztél, és nem tudod, hogy ezt hogyan kezeld, vagy akár a munkába való visszatéréssel kapcsolatban van benned bizonytalanság, keress bizalommal!

Előző cikkeimből ez is érdekelhet: 

 

5 tipp a kikapcsolódáshoz

Hogyan legyen szuper nyaralásunk gyerekkel? – 5 jó tanács+ ajándék letölthető pakolós lista

Hogyan tudod feltölteni gyermeked szeretettankját?

Hogyan szeressünk, hogy azt a másik is érezze?

Mobilok töltőn, anyuka töltődik

Miben is segít egy anyacoach? 

Hogyan és miért lettem Anyacoach?

Kövess az Anyalélekegyensúly Facebook oldalamon, hogy minden friss bejegyzésemet lásd!

Kattints az alábbi ikonra: 

768px-facebook_home_logo_old_svg.png

 

 

Lépj be Nőilélekegyensúly csoportomba, ahol szeptembertől rengeteg hasznos, fejlődés érdekét szolgáló tartalmat teszek közzé, itt indulnak a kihívások, itt tudunk beszélgetni egymással. Csatlakozz, hogy Te is kiegyensúlyozott nő legyél!

Kattints:

facebookgroup.jpg

 

A bejegyzés trackback címe:

https://anyalelekegyensuly.blog.hu/api/trackback/id/tr3315008038

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása